مقالات متفرقه

انواع مقاومت و کاربرد آن

انواع مقاومت و کاربرد آن

انواع مقاومت و کاربرد آن

مقاومت مولفه ای است که وقتی در مدار قرار می گیرد جریان (و ولتاژ) را محدود می کند. واحد آن اهم (Ω) است. هرچه مقدار بالاتر باشد ، مقاومت بیشتر و جریان بیشتر محدود می شود.
به عنوان مثال ، اگر به دلیل طوفان ، سیل با سرعت 2 کیلومتر در ساعت رخ دهد! می آید (در حال آمدن است) اگر یک دیوار بزرگ (مقاومت) در مسیر آن قرار دهیم ، این دیوار (مقاومت) باعث کاهش سرعت آن می شود.
مقاومت یکی از پرکاربردترین قطعات است. به عنوان مثال ، وقتی به دلایلی مجبور شوید LED را به منبع ولتاژ وصل کنید ، مثلاً ولتاژ آن 7 ولت است ، اگر آنها را مستقیم وصل کنید ، LED به رحمت خدا می رود (سوختگی) ، اما اگر مقاومت باشد بین این دو مشکلی وجود نخواهد داشت زیرا ولتاژ کمتری به LED اعمال می شود ، به عنوان مثال ولتاژ 3 ولت به LED اعمال می شود ، در حالی که در حالت اول ولتاژ 7 ولت به LED و باعث سوخت آن شد.

انواع مقاومت

انواع مقاومت
مقاومت ثابت : این نوع از مقامت ها مقدار ثابتی دارند!!! و در مدار مقدارشون تغییر نمیکنه.
مقاومت متغیر : این نوع از مقاومت ها در مدار مقدار مقاومتشون بسته به نوع مقاومت(مقاومت ها انواع مختلفی دارند) ممکن است در اثر تغییر ولتاژ ، جریان ، نور محیط  ، توسط خودمون و… مقدار مقاومتشون تغییر کنه.
الف) مقاومت نوری(فوتوسل ، LDR)
لپ کلوم : مقاوم نوری یک قطعه ی الکترونیکی است که به تابش نور حساس بوده و در اثر تابش نور به آن ، مقاومتش تغییر می کند .
این نوع از مقاومت همون طور که از اسمش معلومه با کم و زیاد شدن نوری که به این قطعه یعنی فوتوسل میرسه>>> مقاومتش هم کم و زیاد میشه>>>یعنی تغییر در میزان نور محیط=تغییر در مقاوت فوتوسل>>>> اگه نور محیط (که به فوتوسل میرسد) افزایش پیدا کند >مقاومت فوتوسل کاهش پیدا میکند. و برعکس اگه نور کاهش یابید>مقاومت فوتوسل افزاید می یابد.
چند تا کاربرد این قطعه :

  1. در ربات نوریاب
  2. صفحات دنبال کننده ی نور
  3. روشن و خاموش کردن خودکار لامپ های خیابون ها

اینم یه عکس ( از سه نما ) از این قطعه:
 فوتوسل چیست

خواندن مقدار مقاومت از روی کد رنگ

خواندن مقدار مقاومت از روی کد رنگ
در شکل بالا روش خوندن مقدار انواع مقاومت رو از روی رنگهای روی خود مقاومت میبینید، بیشتر مقاومت های 4 رنگه عرف هستش و به ندرت 5 و 6 رنگه مورد استفاده قرار میگیره ( حالا شاید هم کاربردش در حد تیم ملی زیاد باشه ولی ما ندیدیم )؛ در زیر من بر مبنای 4 رنگه توضیح میدم :
رقم اول ( First Digit ) در کنار رقم دوم ( Second Digit ) یه عدد دو رقمی رو میسازه و بعد ضرب در 10 به توابن رقم سوم میشه؛ رنگ 4 امی هم خطا رو مشخص میکنه؛ مثلا رقم اول، 1 ( قهوه ای ) و رقم دوم، 2 ( قرمز ) و رقم سوم، 3 ( نارنجی ) و رنگ آخر طلایی هستش، همچین مقاومتی مقدارش به صورت زیر محاسبه میشه :

12 * 10 ^ 3 = 12 * 1000 = 12,000 ohm = 12Kohm ± 5%

در بالا منظور از 5%، 5 درصد کل مقاومت هستش؛ لذا در مقاومت بالا، مقدار خطا برابر است با :

12000 * ( 5/100 ) = 120 * 5 = 600 ohm

انواع وصل کردن مقاومت در مدار ها

وصل کردن سری مقاومت

حالت ۱ : تو این شکل جریان که داره از سمت چپ مدار میاد وقتی به مقاوم میخوره یه کم سرعتش کم میشه(اندازش کم میشه) و به مسیر ادامه میده.
لذا تو این حالت هر چی مقدار  مقاومت رو افزایش بدین جریان کمتری عبور میکنه.


وصل کردن موازی مقاومت

حالت ۲ : تو این شکل جریان وقتی از سمت چپ مدار داره میاد به یه دو راهی میخوره ، که یه مقداری از جریان از مسیر ۱ و یه مقداری هم از مسیر ۲ میره.
توجه خیلی مهم : تو این جور چند راهی ها جریان همیشه دوس داره از سمتی بره که مقاومت کمتره (قطعات الکترونیکی خودشون مقداری مقاومت دارند).
و اگه مثلا مسیر ۱ رو سیم کنیم(اون مقاومت رو برداریم) کل جریان از مسیر ۱ میگزره و مقدار خیلی خیلی کمی هم از مسیر ۲ میگزره.
لذا هر چی مقاومت رو افزایش بدین جریان بیشتری از مسیر ۲ عبور میکنه و برعکس.
به حالت ۱ میگن بستن سری مقاومت و به حالت ۲ هم میگن بستن موازی مقاومت.
که ۱۰۰% هموتون اینو میدونید.

تلرانس مقاومت چیست

هر مقاومتی یه درصد خطایی دارد مثلا میگن مقاومت این قطعه ۱۰۰Ω هستش و تلرنسش ۵% هست>>یعنی ۵ اهم خطا داره و ممکنه مقدار مقاومت به اندازه ۵ اهم حول ۱۰۰ اهم تغییر کند.(مثلا ممکنه بشه ۹۵ اهم)

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا