مقالات متفرقه

کاربرد دیود به همراه انواع دیود

انواع دیود

۱)   دیود معمولی
۲)   دیود اتصال نقطه ای
۳)   دیود زنر
۴)   دیود نور دهنده LED
۵)   فتو دیود
۶)   دیود خازنی ( واراکتور )
۷)   دیود شاکلی
۸)   دیود شاتکی
۹)   پین دیود
۱۰) دیود تانل

دیود معمولی

دیود معمولی
از یک طرف برق را عبور می دهد و از یک طرف عبور نمی دهد

دیود اتصال نقطه ای

دیودهای معمولی ظرفیت خازنی را در بایاس معکوس ایجاد می کنند.
اگر بخواهیم از آن در فرکانس های بالا استفاده کنیم ، به دلیل ظرفیت در بایاس معکوس ، جریان در مدار جریان می یابد. زیرا در فرکانس های بالا مقاومت دیود کاهش می یابد. برای جلوگیری از این ، ما از یک دیود اتصال نقطه ای استفاده می کنیم.
این نوع دیودها کاربردهای کلی دارند ، از این دیودها می توان به عنوان: یکسو کننده ، محافظ ، جدا کننده و موارد دیگر استفاده کرد ، به عنوان مثال ، برای برابر کردن جریان متناوب و تبدیل به جریان مستقیم می توان از 1 تا 4 دیود استفاده کرد ، یا برای جلوگیری از اشتباه از اتصال مثبت و منفی در منبع تغذیه دستگاههای الکترونیکی یا بردها می توان استفاده کرد ، یا اینکه از مخلوط کردن 2 برق مستقیم در دستگاه یا برد جلوگیری شود به طوری که از دو منبع تغذیه جداگانه دو قدرت مستقیم داریم و همزمان این دو دستگاه یا برد باید به هم متصل شوند تا هرگونه قطعی برق قطع یا قطع شود ، دستگاه با منبع تغذیه دیگری به کار خود ادامه داده و در عملکرد دستگاه یا برد خللی ایجاد نخواهد شد.

دیود زنر

دیود زنر

دیود زنر ، مانند یک دیود معمولی از دو نیمه هادی نوع P  و  N ساخته می شود . اگر یه دیود معمولی رو در بایاس معکوس اتصال دهیم و ولتاژ معکوس را زیاد کنیم ، در یک ولتاژ خاص ، دیود در بایاس معکوس نیز شروع به هدایت می کند(یعنی چون دیود معمولی تحمل ولتاژش در بایاس معکوس کم هستش سریع میسوزه و از خودش جریان رو عبور میده).
ولتاژی که دیود در بایاس مخالف ، شروع به هدایت می کند ، به ولتاژ زنر معروف است و با تنظیم نا خالصی می توان ولتاژ شکسته شدن پیوند ها را کنترل کرد
از دیود زنر برای ثابت نگهداشتن ولتاژ و مدارات حفاظتی استفاده می شود پس وظیفه آن تثبیت ولتاژ است.

دیود نوری یا LED

دیود نوری یا LED
این دیود از دو نوع نیمه هادی P  و  N تشکیل شده است . هر گاه این دیود ، در بایاس مستقیم قرار گیرد و شدت جریان به اندازه کافی باشد ، دیود ، از خود نور تولید می کند.

فتو دیود

فتو دیود
این دیود از دو نیمه هادی نوع P  و  N تشکیل می شود . با این تفاوت که محل پیوند P  و  N ، جهت تابانیدن نور به آن از مواد پلاستیکی سیاه پوشیده نمی باشد ، بلکه توسط شیشه و یا پلاستیک شفاف پوشیده می گردد تا نور بتواند با آسانی به آن بتابد . روی اکتر فتو دیود ها یک لنز بسیار کوچک نصب می شود تا بتواند نور تابانیده شده به آن را متمرکز کرده و به محل پیوند برساند .
عملکرد این دیود بستگی به نوری دارد که به آن می تابد و شکل آن متفاوت با دیود های دیگر است، شکل این دیود می تواند مثل دیود نوری یا همان LED باشد، یکی از کاربردهای این نوع دیود در سیستم های صوتی و تصویری در قسمت مکانیزم است، به طور مثال وقتی در یک ویدئو نوار موقع پخش به آخر می رسد، نور محوطه این دیود بهم می خورد و با عملکرد این دیود فرمان استپ یا عقب اجرا می شود.

دیود خازنی ( واراکتور )

دیود خازنی ( واراکتور )
این دیود از دو نیمه هادی نوع P و  N تشکیل می شود . دیود خازنی در واقع دیودی است که به جای خازن بکار می رود و مقدار ظرفیت آن با ولتاژ دو سر آن رابطه عکس دارد.
این دیود حالت خازنی دارد و ازخاصیّت خازنی آن برای تغییرات فرکانس یا ثابت نگهـــداشتن فرکانس استفاده می شود، این دیود شبیه خازن متغیبر است و یکی از کاربردهای آن درگیرنده های رادیویی موج  FMو تیونرهای تلویزیونی است.

دیود شاکلی

دیود شاکلی
دیود معمولی از ۲ قطعه P و N تشکیل شده ولی دیود شاکلی از ۴ قطعه P و N  تشکیل شده است این دیود مانند یک کلید عمل میکند به طوری که فرمان عملکرد آن با ولتاژ دو سر آن انجام می شود، وقتی ولتاژ دوسر آن به حدّ ولتاژ تعریف شده برسد به کارمی افتد این دیود درحالت قطع، ولتاژهای بالا را تحمّل می کند و درحالت هدایت جریان های بالایی را می تواند عبوردهد مثل ولتاژ ۴۰۰ ولت وجریان ۱۰۰ آمپر.

دیود شاتکی

دیود شاتکی
سرعت قطع و وصل دیود شاتکی نسبت به دیود سلیکونی معمولی بیشتر است و در مداراتی که با ولتاژ کم و جریان زیاد کار می کنند کاربرد دارد ، ولتاژ شکست در دیود شاتکی ۰٫۲  ولت است در صورتیکه ولتاژ شکست دیود معمولی ۰٫۷ ولت است، بنابراین از دیود شاتکی در مداراتی با سوئیچینگ سریع استفاده می شود، شکل این دیود همانند دیودهای معمولی است منتها علائم روی بدنه و شماره های نوشته شده روی آن نشانگر مشخّصات دیود شاتکی است.

پین دیود

پین دیود
عملکرد این دیود با دیود معمولی فرق دارد، این دیود در فرکانس های بالا مورد استفاده قرار می گیرد، هنگامی که در فرکانس های بالا جریانی از آن عبور می کند، مقاومت آن نسبت به مقدار جریان عبوری کم و زیاد می شود یکی از موارد استفاده آن برای کنترل دامنه و فرکانس است.

دیود تانل

دیود تانل
این دیود برخلاف دیودهای دیگر،  در تغذیه معکوس جرایان را عبورمی دهد و درحالت تغذیه مستقیم اگر ولتاژ دوسر آن از حدّ مشخّصی بیشتر شود، جریان عبوری کاهش پیدا می کند، این دیود در مداراتی با فرکانس بالا و در مدارات نوسان ساز کاربرد دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا