مقالات متفرقه

اپتوکوپلر چیست و کاربرد و انواع آن

اپتوکوپلر چیست و کاربرد و انواع آن

اپتوکوپلر چیست

اپتوکوپلر optocoupler وسیله الکترونیکی است که به صورت IC تولید می شود. کار اصلی اپتوکوپلر جدا کردن دو نقطه از مدار با استفاده از نور است. (اگر به مدار داخلی آن نگاه کنید ، معنای نور را خواهید فهمید)
حالا ایزوله کردن یعنی چیه؟؟
لپ کلوم اتصال دو نقطه مدار بدون استفاده از سیم . در اینجا ما به جای سیم از نور استفاده می کنیم که اتصال دهنده اپتوکوپلر (optocoupler) آن را انجام می دهد …

کاربرد اپتوکوپلر

به عنوان مثال اگر بخوایم از طریق میکرو مستقیما به موتوری فرمان بدیم یا رله ای را فعال کنیم (یا هر قطعه مشابه دیگر) ممکنه عملکرد موتور (رله) باعث ایجاد نویز شده و بر روی عملکرد میکرو تاثیر بزاره و باعث اختلال در سیستم بشه.>>>برای جلوگیری از این کار ما میایم و از اپتوکوپلر استفاه میکنیم.
مثلا از اپتوکوپلر برای حفاظت بخشی از مدار در برابر ولتاژ برگشتی از بخش قدرت استفاده میکنیم یعنی به وسیله این IC میتونیم به راحتی بخش فرمان را که دارای ولتاژ کمی است از بخش قدرت که ولتاژ زیاد است جدا کنیم و فرمان را بصورت نوری ارسال کنیم که به این المان میگن اپتی کوپلر نوری .اگر هم ولتاژ در بخش قدرت زیاد باشد دیگر به آیسی ما صدمه نمیزند……

مدار داخلی اپتوکوپلر

این IC از ۲ بخش تشکیل شده : فرستنده نوری که معمولا یک دیود ناشر نور می‌باشد(LED) و بخش گیرنده نوری که میتواند یک فتوترانزیستور(یا یه گیت نند یا….) و بین این دو بخش هیچ جریان الکتریکی وجود نداره و کاملا مجزا از همدیگه هستن و تنها نور قابل انتقال هستش.
توجه : البته شکل بالا مدار داخلی ساده ترین اپتوکپلر هستش…..ولی در کل مدار داخلی همه اپتوکپلر ها یه چیز تو مایه های عکس بالا هستش مثلا ممکنه به جای ترانزیستور یه گیت NAND یه یه چیز دیگه بزارن ولی در هر صورت فرم کلی اپتوکپلر همینه (چه قدر اپتوکپلر رو تکرار کردم ^_^)
اپتوکوپلر چیست

نحوه کار اپتوکپلر

لپ کلوم این میشه که اگه (در عکس بالا) بین پایه های ۱ و ۲ جریان برقرار باشه(یعنی پایه ۱ به VCC  و پایه ۲ به GND وصل بشه) اون وقت جریان میتونه از پایه ۳ به سمت ۴ بره….یعنی بین پایه ۳و۴ اتصال برقرار میشه…..یه جورایی هم میشه گفت که این IC یه جور کلید قطع و وصل هستش….پروژه ای که ته مطلب گزاشتم رو ببینید بهتر متوجه میشید تا اینجا بخوام داستان بگم O_o

انواع اپتوکوپلر

اپتوکوپلر ترانزیستوری : این قطعه از یک led و یک ترانزیستور نوری تشکیل شده است.
اپتوکوپلر با گیت NAND :  به جای ترانزیستور از گیت NAND استفاده کرده.
اپتوکوپلر دارلینگتون : دراین قطعه به جای ترانزیستور یک جفت دارلینگتون در مدار قرار دارد.
اپتوکوپلر دیاک : از این قطعه برای تریگر کردن ترایاک استفاده می شود.
انواع اپتوکوپلر

آموزش کار با اپتوکوپلر

والا من نمیخوام این بخش رو توضیح بدم…لینکی که در زیر میزارم قشنگ توضیح داده…..
اپتوکوپلر چیست؟؟؟
توجه : فقط اینو بگم که زیاد به پروتئوس اهمیت ندید…مشکلات زیادی داره…مثلا خیل از اپتوکوپلر ها رو تو کتابخونش نداره و تو شبیه سازی و اجرا هم مشکلاتی داره….سعی کنید در عمل مدار رو ببندید….مثلا مداری که من در زیر بستم (عملی بستم و نه در پروتئوس) قشنگ کار میکنه ولی در پروتئوس اصلا این قطعه وجود نداره و قطعه مشابه این هم درست کار نمیکنه که بخوام ازش استفاده کنم.
آموزش کار با اپتوکوپلر

من مدار بالا رو بستم…ولی چون اتصالات خوب معلوم نیست در پروتئوس براتون رسم میکنم تا قشنگ متوجه بشد….فقط اینو بگم که این مدار در پروتئوس کار نمیکنه(ولی در عمل کار میکنه) و برای این در پروتئوس رسم میکنم تا متوجه اتصالات مدار بشید……>>>>(بعدا نیایید بگید چرا مدار تو پروتئوس کار نمیکنه و از این جور حرفا ^_^)
کاربرد اپتوکوپلر

توجه۱ : اول کار حواستون باشه که اپتوکپلر داغ نکنه(چون ممکنه اشتباهاتی انجام بدید)….اگه دیدید داره داغ میشه سری سیم تغزیه رو ازش جدا کنید.
توجه۲ : VCC2 همون باتری کتابی هستش…..و VCC1 منبع ولتاژ متغییر—–اگه منبع ولتاژ متغییر ندارید میتونید از پتانسومتر و تقسیم ولتاژ استفاده کنید.
توجه ۳ : در مدار بالا به یان خاطر ۴ تا LED گزاشتم که ولتاژبینشون تقسیم بشه ……ولتاژ باتری کتابی رو ۸ بگیرید….و تقسیم بر ۴ کنید…به هر LED دو ولت میرسه

پروژه AVR و اپتوکوپلر

این از مدار پروژه تو پروتئوس
که تو این پروژه AVR  یه موتور و رله رو فعال میکنیم بدون آن که اتصالی بینون باشه و بدون وجود عوامل مزاحم(نویز-جریان برگشتی و…)
پروژه AVR و اپتوکوپلر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا