مقالات متفرقه

اموزش جامع کار با قطعات دکودر و انکودر

 

Decoder  چیست

مدار منطقی  یا دیکودر مدار است که دارای n پایه ورودی و حداکثر “2 به توان n” پایه خروجی است که بستگی به ترکیب سیگنال‌های ورودی، در هر لحظه تنها یکی از “2 به توان n” فعال می‌شود. دیکودرها دارای انواع دو به چهار، سه به هشت، چهار به شانزده و … هستند.

Encoder چیست

مداری است که “2 به توان n” پایه ورودی و n پایه خروجی دارد. مدار انکودر عکس عمل دیکودر را انجام می‌دهد. مدار انکودر، سیگنال‌های باینریهای چندگانه ورودی را به یک عدد کوچکتر فشرده می‌کند. در هر لحظه تنها یکی از ورودی‌ها می‌تواند مقدار «۱» داشته باشد و بقیه ورویها باید در حالت «۰» باشند. در صورتیکه چند ورودی به صورت همزمان در حالت «۱» قرار داشته باشند، آن ورودی که اولویت بالاتری نسبت به بقیه دارد در مدار اثر می‌گذارد. به چنین مداری، انکودر با اولیت گفته می‌شود.

توجه : در زیر میخوام آموزش این دو قطعه رو قرار بدم و این یه مثال است و ما شونصد تا دیکدر داریم >> که ممکن است با هم تفاوت هایی داشته باشن >>>مثلا : تو تعداد پایهاشون متفاوت باشن ، تو نحوه فعال سازیشون متفاوت باشن(مثلا یکی با ۰ولت فعال بشه و دیگری با ۵ ولت فعال بشه) و… که شما میتونید اینا رو تو دیتاشیتشون ببنید و اگه تو کتابخونه پروتئوس موجود بود نحوه کارش رو تو پروتئوس هم ببینید.

آموزش کار با Decoder

در این مثال ما به یه نمونه دیکدر ۲ به ۴ (یعنی با ۲ تا ورودی ۴ تا خروجی رو کنترل میکنیم = به ۲ تا پایه ما ۴ تا پایه رو کنترل میکنیم) اشاره میکنیم.
همون طور که در شکل زیر میبینید دو تا ورودی داریم(A و B) و ۴ تا خروجی داریم(Q0 تا Q3) و یه پایه برا فعال سازی این قطعه داریم.(E) که با توجه به اون گیت ناتی(اگه در مورد گیت ها چیزی نمیدونید مطلب زیر رو بخونید) که در کنار پایه E هستش ما میفهمین که این دیکور با ۰ ولت فعال میشود>>>یعنی اگه ۰ ولت به پایه E بدیم قطعه فعال و آماده کار میشود.و بر عکس اگه ۵ ولت به این پایه بدیم دیکودر ما غیر فعال میشود.

توجه : گفتم که مدل های مختلف دیکرودربا هم فرق دارن(فرق های کوچولو و جزئی) مثلا تو این دیکودر با ۰ ولت فعال میشه ولی ممکنه تو یه دیکودر دیگه که مشابه همین هستش رو ببینید ولی با ۵ ولت فعال میشه و…
اموزش جامع کار با قطعات دکودر و انکودر

نحوه کار این قطعه : در زیر به صورت جدول قرار میدمش>>>ما با صفر و یک(۰ولت و ۵ ولت) کردن A و B ، صفر و یک شدن خروجی رو کنترل میکنیم.>>>در کل خودتون باید تو پروتئوس(اگه نشد تو عمل یا توسط دیتاشیت اون قطعه) نحوه کارش رو دقیق بفهمید.

Q3 Q2 Q1 Q0 B A
۰ ۰ ۰ ۱ ۰ ۰
۱ ۰ ۰ ۰ ۱ ۱
۰ ۰ ۱ ۰ ۰ ۱
۰ ۱ ۰ ۰ ۱ ۰

آموزش کار با Encoder

نحوه کار انکودر هم بر عکس دکودر هستش.
D0 تا D7 ورودی و Q0 تا Q2 خروجی هستن و EL پایه فعال ساز هست(با ۵ ولت فعال میشه)>>پایه EO و GS رو هم نمیگم >>خودتون برید تو شبیه ساز کارشون رو میفهمید.
 اموزش جامع کار با قطعات دکودر و انکودر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا